Z wizytą u Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego

       4 października uczniowie klasy ósmej wzięli udział w wycieczce, której celem była wizyta w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. W obydwu muzeach uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenia pałacyku w Oblęgorku, który  w 1900 r. społeczeństwo polskie ufundowało Henrykowi Sienkiewiczowi z okazji 25-lecia pracy literackiej.  Podczas lekcji muzealnej uczestnicy dowiedzieli się o niezwykłej historii Oblęgorka, poznali codzienne życie jego mieszkańców sprzed stu lat. Prezentacja multimedialna ukazała liczne fotografie oraz fragmenty listów i zachowanych wspomnień, To wszystko pozwoliło przenieść się w czasie i poczuć się jak goście oblęgorskiego pałacyku z dawnych lat.

       Kolejnym punktem wyjazdu było muzeum Żeromskiego, gdzie odbyły się zajęcia pt. „Syzyfowe prace" - powieść o elementach autobiograficznych, których celem było przybliżenie uczniom biografii Stefana Żeromskiego, poprzez porównanie czasów szkolnych pisarza z przedstawionymi w jego powieści. Lekcja w znakomity sposób ukazała rzeczywistość opisaną w klerykowskim gimnazjum – miejscu wydarzeń „Syzyfowych prac”. Uczniowie zajęli miejsca w ławkach z XIX w., podziwiali mundur uczniowski, mogli na własnej skórze doświadczyć kar krnąbrnych uczniaków. Dodatkowa pani przewodniczka przypomniała treść lektury oraz uświadomiła, że w naszych czasach szkoła nie jest taka zła…