Zielona Szkoła 2019

W dniach 27 – 31 maja 2019 r. uczniowie  klas drugich, trzecich i czwartych uczestniczyli w „zielonej szkole”.  Gościło nas Podhale i nasze piękne Tatry.  Program „zielonej szkoły” był  bardzo różnorodny, ciekawy i obfitujący w ciekawe wydarzenia. Naszą trasę  edukacyjno – turystyczną rozpoczęliśmy od  kopalni  soli w Bochni. To naprawdę niesamowite miejsce – nieco tajemnicze, przesycone historią, pięknymi legendami i bardzo interesujące.  Następnie udaliśmy się do naszego miejsca zamieszkania – Domu Wczasowego „Jędrol”. To bardzo przyjazne miejsce, a gospodarze gościnni i mili. Kolejne dni przynosiły coraz to nowe doświadczenia i ubogacały wiedzę naszych uczniów. Poznawali oni florę i faunę Tatrzańskiego Parku Narodowego podczas  wędrówek po szlakach górskich do Doliny Strążyskiej i Doliny ku Dziurze, obserwowali  różne gatunki zwierząt żyjących w Tatrach, eksplorowali wnętrze jaskini, poznawali skutki oddziaływania człowieka na środowisko naturalne parku – a to wszystko dzięki wspaniałym wystawom i dioramom w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Był też czas na poznawanie  kultury podhalańskiej u jej źródła – uczniowie mieli okazję  uczestniczyć w gawędzie góralskiej, której towarzyszyły prezentacje regionalnych instrumentów, strojów i urządzeń. Zacny góral K. Gąsienica swoim sposobem bycia, ciekawymi historiami i poczuciem humoru bardzo szybko zdobył uwagę i sympatię  słuchaczy. Udało się również odwiedzić  miejsca, z których słynie Zakopane: Wielką Krokiew, na której nasi skoczkowie odnosili spektakularne sukcesy, zabytkowy kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, gdzie spoczywają artyści, pisarze, taternicy i ludzie, którzy swoje życie związali z górami, Gubałówkę, z której  rozpościera się wspaniały widok na całe Zakopane  (niestety trzeba było użyć wyobraźni, żeby te widoki zobaczyć, bo pogoda nieco nam przeszkodziła),  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem – perełkę architektury  podhalańskiej oraz wiele zabytkowych miejsc i interesujących zakątków Zakopanego. Znalazła się również chwila na aktywność sportową w aquaparku, gdzie uczniowie mogli  spędzić  aktywnie i przyjemnie czas na basenach, zjeżdżalniach w jacuzzi. Także w pensjonacie nie było czasu na nudę, bo ciągle coś się działo, była dyskoteka, „imprezy integracyjne” organizowane przez grupki  uczniów, które finalnie  wędrowały po całym pensjonacie i odwiedzały się wzajemnie, była strefa kibica, a nawet….salon fryzjerski. Przez cały czas  wszystkim dopisywały humory i nie było czasu na smutki i tęsknoty. Nie można również nie wspomnieć o pysznej kuchni, którą raczyły nas panie kucharki.                                                                             W drodze powrotnej wycieczka zawitała do krakowskiego Zoo, w którym  można było zobaczyć najróżniejsze  okazy zwierząt – od tych swojskich, rodzimych, po egzotyczne i nieznane. Na tym wyjeździe tylko pogoda się nie spisała, ale  to tylko drobna niedogodność, z którą trzeba było sobie poradzić.   Po dotarciu  do Bojanowa, wszyscy z głowami pełnymi wrażeń i niesamowitych historii zostali przekazani stęsknionym rodzicom. To był wspaniały wyjazd, niesamowite doświadczenie i swego rodzaju szkoła życia dla naszych młodych podróżników….mamy nadzieję, że to dobry wstęp do kolejnych wspaniałych  wypraw.